Vet Assistants İstanbul Logo

Ücretsiz Bilgilendirme Formu

Hizmetimiz hakkında detaylı bilgi ve fiyat bilgisi almak için hemen formu doldurun!


Kedi Köpek Kısırlaştırma

hizmet sayfası

            Kedi kısırlaştırma işlemi; erkek ya da dişi hayvanın üreme organlarının etkinliğinin sonlandırılarak üremelerinin imkânsız hale getirilmeleridir. Kastrasyon adı verilen bu işlem erkek organizmalarda testislerin vücuttan alınması, dişi organizmalarda ise yumurtalıkların alınması işlemidir.

            Mevcut uzman veteriner hekim kadromuz ve sahip olduğumuz teknolojik ekipmanlarımızla hizmet vermeye devam eden kliniğimiz kısırlaştırma konusundaki oldukça başarılı ve kesin sonuçlar elde ederek siz değerli müşterilerimizin çözüm ortağı olmaya devam etmektedir.

köpek kısırlaştırma işleminin faydaları

            Kediniz yâda köpeğiniz evinizde sizinle beraber yaşıyor ve yanında eşi bulunmuyorsa bu durum dışardaki kedi ve köpeklerin bazı dönemlerde sürekli ev civarında bulunmasına sebep olacak ve ev sahibinde sürekli bir maddi ver manevi huzursuzluk meydana getirecektir. Olası bir çiftleşme söz konusu olduğunda ise gerek kediler ve gerekse köpekler her batında birden fazla yavru meydana getirme durumları söz konusu olduğundan hızlı bir popülasyon artışı gelişebilmektedir. Bu durumun önüne geçilmek adına yapılacak olan kısırlaştırma işlemi hem diğer hayvanların ev civarından uzaklaşmasına neden olacak hem de gereksiz hayvan popülasyon artışını engelleyecektir.

            Bir diğer durum ise gerek kediler ve gerekse köpekler belirli dönemlerde kızgınlık dönemlerine girdiklerinde çeşitli fizyolojik sorunlar yaşamakta, stres ve huzursuzluk olayları gözükmekte ve dışına çıkma ihtiyacı duymakta ve bunların nihayetinde ses ve gürültü yapmaktadırlar. Yine yapılacak kısırlaştırma uygulaması bu tip sorunlarında önüne geçilmesini sağlayacaktır.

            Kedi ve köpeklerde uygulanan kısırlaştırma işlemi, erkek organizmalarda testis kanseri riskini ortadan kaldırmaktadır. Yine kısırlaştırılan erkek kedi yâda köpekler daha sakin bir yapıya bürünmekte ve daha az kavgacı bir tutum sergilemektedirler. Bu durum hayvanların daha sakin olmalarını sağlamakta ve buna bağlı olarak ta idare edilebilmelerini daha mümkün hale getirmektedir.

            Kısırlaştırma işlemi dişi bireylerde meme oluşum ve meme sarkmasının önüne geçtiğinden dolayı daha estetik bir görüntü oluşmasına neden olmaktadır.

 Kedi Köpek Kısırlaştırma Operasyonu

            Operasyon amacıyla gerek kedi ve gerekse köpeğin her iki cinside aynı şekilde ameliyata hazırlanmaktadır. Operasyondan 12 saat öncesinden itibaren tercihen kedi ve köpeğimize mama ve benzeri yiyecekler vermememiz gerekmektedir.

            Gerek kedi ve gerek köpekte kısırlaştırma operasyonu yaygın olarak genel anestezi altında yapılmakta ise de hayvanın aşırı sakinliği söz konusu ise kısırlaştırma operasyonu lokal anestezi ile de yapılabilmektedir.

            Operasyon sırasında kedi ve köpekler çeşitli ekipmanlara bağlanmakta olup burada amaç gelişmesi muhtemel çeşitli komplikasyonların önüne geçilmesidir. Anesteziden sonra kedi ve köpek vücudunda yapılan kesi ile dişi kedi ve köpekte yumurtalık ve bazen rahim, erkek kedi ve köpekte testisler vücuttan çıkartılarak alınır. Bu işlemden sonra hayvanın vücudunda açılan kesi gizli dikişlerle kapatılarak operasyon tamamlanmaktadır.

            Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır ki hem kedi hem de köpekte kısırlaştırma işlemine tabi tutulan dişi hayvanlar işlem sırasında daha büyük kesil ere maruz kaldıklarından dolayı operasyondan sonra 1 ya da 2 gün boyunca klinikte kalmaları ve gözetim altında tutulmaları gerekmektedir. Erkek hayvanların aynı gün normal yaşamlarına dönmeleri ise söz konusu olabilmektedir.

 Kedi Köpek Kısırlaştırma Operasyon Sonrası

            Operasyon sonrasında tedbir amaçlı olarak hekim tarafından kedi ve köpeklere Elizabeth başlığı denilen bir malzeme takılmakta olup burada amaç hayvanın kendini dişlemesinin önüne geçilerek dikişlerini zarar görmesinin önlenmesidir. Dikişler operasyonu müteakiben ortalama 1 - 2 hafta içinde alınmakta olup bu süreç boyunca hayvanlara bol bol su verilmelidir.

 Kedi köpek kısırlaştırma işleminin zararları

            Kısırlaştırma işlemi vücudun hormonal dengesini bozduğundan operasyona uğrayan gerek kedi ve gerekse köpekler genelde aşırı kilo alımı durumu gözlenmektedir.

 Kısırlaştırma sonrası sadece köpeklere özel olmak üzere;

 -Hemanjiyo ve Osteosarkom gibi bazı kanser türlerine rastlanmaktadır

 -Kısırlaştırma işlemi köpeğin 1 yaşından önceki döneminde yapıldı ise kalça çıkığı vakaları görülebilmektedir.

 -Hipotiroidizm denen troid bezi hastalığı görülebilmektedir.

            Kısırlaştırma operasyonuna karar verdiğimizde dikkat etmemiz gereken en önemli nokta kısırlaştırma işlemini nerede ve kimlere yaptıracağımız konusudur. Kısırlaştırma işlemi cerrahi bir müdahale olup işinin mutlaka uzmanı veteriner hekimler tarafından ve yeterli donanıma sahip kliniklerde yapılmalıdır.

kedi köpek kısırlaştırma

HİZMETLERİMİZ

acil veteriner kliniği

Bizi diğerlerinden ayıran hizmetlerimizden bir kısmını sizinle paylaşmamıza izin verin

avcılar veteriner kliniği     ARACIMIZ İLE ALIYORUZ

İstanbul ve yakın bölgelerden aracımız ile alıyoruz. İstanbul dışından gelen hastamızı, Hava alanından aracımız ile alıyoruz.

Vet Assistants İstanbul Veterinerlik       OPERASYON VE TEDAVİ

Tek işimiz Operasyon ve tedavi.Tüm enerjimizi sorunları çözmek için kullanır kendimizi yetiştiririz

vet avcılar       ACİL VE YOĞUN BAKIM

7/24 Deneyimli Hekimler, Deneyimli ekip, Donanımlı yapımız,Çözüm odaklı çalışırız.

Hizmet Verdiğimiz İlçeler

ayırma çizgisi

Türkiye’nin bir çok iline hizmet vermekteyiz fakat başlıca hizmet alanımız İstanbul’dur.

ADALAR ARNAVUTKÖY ATAŞEHİR AVCILAR BAĞCILAR BAHÇELİEVLER BAHÇEŞEHİR BAKIRKÖY BAŞAKŞEHİR BAYRAMPAŞA BEŞİKTAŞ BEYLİKDÜZÜ BEYOĞLU BÜYÜKÇEKMECE BEYKOZ ÇATALCA ÇEKMEKÖY ESENLER ESENYURT EYÜP FATİH GAZİOSMANPAŞA GÜNGÖREN KADIKÖY KAĞITHANE KARTAL KÜÇÜKÇEKMECE MALTEPE PENDİK SANCAKTEPE SARIYER SİLİVRİ SULTANBEYLİ SULTANGAZİ ŞİLE ŞİŞLİ TUZLA ÜSKÜDAR ÜMRANİYE ZEYTİNBURNU

HEMEN BİLGİ ALIN

Separator

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıda ki formu doldurun.